انواع گردشگری (1) ...

در این بخش به انواع گردشگری و تعاریف مربوط به هر کدام میپردازیم : 

( انواع گردشگری به گفته ی W.T.O شامل موارد زیر است : )

1- گردشگری بین المللی : شامل گردشگری ورودی و خروجی است .

1-1 گردشگری ورودی : ورود گردشگران غیر مقیم به یک کشور .

1-2 گردشگری خروجی : خروج اتباع یک کشور به منظور بازدید از کشورهای دیگر .

1-3 گردشگری با توقف طولانی : مسافرت های طولانی بین قاره ها .

1-4 گردشگری با توقف کوتاه : مسافرت بین کشورهایی که مسافت کمتر یا زمان مسافرت کمتری دارند .

2- گردشگری درون شهری ( درون مرزی ) : بازدید مردم یک کشور از نقاط داخل همان کشور ............ مثل ایرانگردی .

  تعریف : فرهنگ و آداب و رسوم هر منطقه سبب ایجاد انگیزه برای مسافرت می شود ، به گردش های درون مرزی شکل می دهد و از همه مهمتر شیوه ی زندگی یک جامعه را مشخص می کند . گردش های درون شهری و سفرهای قومی دو اصل اساسی ِ مفهوم فرهنگ است .در گردش های درون شهری به مراکز پر ازدحام و پر جمعیت توجه می شود و مکان هایی که از نظر فرهنگی مورد توجه هستند ، جزئی از این سفر را تشکیل می دهند .

....

انواع دیگر گردشگری و توضیحاتی ساده درباره ی آنها ::

( گردشگری روستایی - گردشگری ساحلی - گردشگری طبیعت - گردشگری فرهنگی - گردشگری ورزشی - گردشگری شهری )

1- گردشگری روستایی : یکی از مردمی ترین اشکال گردشگری است و میتوان اینگونه تعریف کرد ... " عبارتست از فعالیت ها و گونه های مختلف گردشگری در محیط های مختلف روستایی که دربردارنده ی آثاری مثبت / منفی برای محیط زیست و ساکنین روستاست . "

گردشگری روستایی را از دو نظر میتوان مورد توجه قرار داد :

از یک سو محیط های روستایی و پیرامون آنها این فرصت را فراهم می کنند تا گردشگران فارغ از هیاهوی شهر ، زمانی را به فراغت بگذرانند . از سوی دیگر این گردشگری موجب پیشرفت اقتصاد روستایی می شود و با این کار سطح درآمد خانوارهای روستایی بالا می رود .

2- گردشگری ساحلی : این گردشگری شامل 4 منطقه ی زیر است :

2-1 منطقه آبهای ساحلی : این منطقه نزدیک ساحل ، از فلات قاره شروع می شود و تا ساحل ادامه دارد . این منطقه غنی ترین منطقه برای ماهیگیری است .

2-2 منطقه ساحل : محدوده ای بین دریا و خشکی را شامل می شود . بسیاری از بازی ها و ورزش های آبی ِ گروهی در این منطقه انجام می شود .

2-3 منطقه پهنه ی کرانه ای : به ناحیه ی پشت منطقه ساحل اطلاق می شود . بسیاری از تفریحات دریایی مثل چادر زدن ، پیک نیک و ... در این منطقه انجام می شود . همینطور چشم انداز مهم این منطقه ، منظره ی دریاست .

2-4 منطقه پَس کرانه : اراضی پشت مناطق ساحلی را تشکیل می دهد .  / ...

...

در بخش های بعد به انواع دیگری گردشگری که در بالا به آنها اشاره شد میپردازیم .../.

___________________________________________________________________

منابع :

* www.tourismanalysis. blogspot.com

* www.vista.ir --------------- مجله الکترونیکی ویستا

* www.emodiran.com

* www.torbar89.blogfa.com

/ 5 نظر / 152 بازدید
ابزار رايگان

سلام با قرار دادن ابزار مناسب و کاربردي در سايت يا وبلاگ خود بازديدتان را چند برابر کنيد براي مشاهده ابزار به لينک زير برويد : http://www.parmisfun.com/abzar.php با تشکر

وب نواز

با سلام انجمن وبلاگ نویسان ایران آغاز به کار کرد (www.webnavaz.com). وبلاگ نویس عزیز برای اینکه افراد بیشتری با نوشته های شما آشنا شوند می توانید مطالب خود را در سایت وب نواز هم منتشر نمایید. برای گرفتن نام کاربری و رمز عبور به قسمت ثبت نام وبلاگ نویسان در منوی بالای سایت مراجعه بفرمایید.

نوید

[گل] ممنون بابات زحماتت[گل]

آمد

در مورد گردشگری روستایی یه مطلب خیلی مهمی که می تونه باعث شناخت فرهنگ و رسوم اون ناحیه بشه صحبت کردن با بومی های اون منطقه بخصوص پیران .چون اغلب یادواره ها از دوران گذشته سینه به سینه گفته شده و شاید خیلی از لیدرهای گردشگری هم ندانند .اما وقتی که این ناقلان فرهنگ لب بر سخن باز می کنند دنیایی از ناگفته ها را جلویمان به خط می کنند.

علی

سلام دوست عزیز خیلی خوشحالم که شما هم گامی در راستای معرفی صنعت گردشگری برداشته اید خوشحال میشم اگه به وبلاگ من هم سر بزنید