محصولات صنعت گردشگری - صنعت حمل و نقل

سلام و درود ...

باز هم پوزش از دیرکرد دوباره .

با ادامه ی بحث در خدمتتون هستم ...

*************************************************************

توسعه ی حمل و نقل در بخش خصوصی و دولتی تاثیر عمده ای بر رشد این صنعت داشته است . فراهم بودن امکانات حمل و نقل مناسب ، مطمئن و راحت و سریع و ارزان از شروط توسعه گردشگری جمعی و گروهی است . چون گردشگران در تصمیمات خودشان دو عامل هزینه و زمان را مد نظر قرار می دهند و برای دسترسی به اهداف گردشگری ، انتخاب نوع سیستم حمل و نقل یا فراهم بودن یک سیستم مناسب بر این دو عامل تاثیر گذاشته . 

علت رونق سفرهای هوایی در 50 سال گذشته هم همین است چون استفاده از هواپیما از نظر زمان و همینطور هزینه مقرون بصرفه است .

اغلب سیستمهای حمل و نقل خیلی سرمایه بر هستند . در مورد خطوط راه آهن ، هزینه ی زیادی صرف ساخت و ساز و نگهداری مسیرها میشود . همچنین در صنعت هوایی ، تجهیز مجدد هواپیماها و استفاده از تکنولوژی های روز ، نیاز به سرمایه گذاری گسترده ای دارد . به خاطر همین اینگونه سرمایه گذاریها فقط از عهده ی سازمانهای بزرگ بر میآید و گاهی هم با حمایت سازمانهای مالی این امر امکانپذیر است .

وسایل حمل و نقل هوایی :

* نوآوریهای مدیران صنعت حمل و نقل هوایی : 

از نوآوریهای مدیران این صنعت ، ارائه ی نرخ خاص بلیط برای گردانندگان تورهای مسافرتی و روشهای قیمت گذاری متغیر از جمله : نرخ بلیط برای خرید رفت و برگشت از قبل ( APEX ) و همچنین نرخ خاص بلیط برای مسافران در لیست انتظار (Standby Fare ) ، اجاره دربست هواپیما ( Chartering ) که در این مورد هواپیما به طور کامل در طی فصل و یا زمانهایی از سال در اختیار گردانندگان تورها قرار میگیرد .

** عملیات مسافربری حمل و نقل هوایی را به 3 دسته طبقه بندی می کنند :

1- خدمات زمانبندی شده : برنامه پروازی اعلام شده از طرف شرکتها = ( Time Table )

2- خدمات غیر زمانبندی شده : مثل پروازهای چارتر

3- خدمات تاکسی هوایی ( Air Taxi )

وسایل حمل و نقل آبی :

اینگونه از وسایل حمل و نقل نقش عمده ای در صنعت گردشگری ایفا میکند . البته باید توجه کرد که تا قبل از گسترش حمل و نقل هوایی ، حمل و نقل آبی بیشترین نقش را در سفرهای طولانی به خصوص بین قاره ها داشته است .

در رابطه با خدمات حمل و نقل آبی یک طبقه بندی چهارگانه موجود است که شامل :

1- سفرهای اقیانوس پیما : خدمات مسافربری اقیانوس پیما که مسافر را از یک کشور به کشور دیگر جابجا می کند در 50 سال گذشته کاهش شدیدی  داشته و در حال حاضر به صورت محدود و فصلی انجام میشود . امروزه تعداد بسیار معدودی از شرکتهای بزرگ در این صنعت اقدام به حمل مسافر برای مسیرهای طولانی می کنند . مثل کشتی کویین الیزابت ( Queen Elizabeth ) که در اقیانوس اطلس شمالی مورد استفاده قرار میگیرد . این کشتی معمولا در فصل تابستان سرویسهای مسافربری خودش را انجام میدهد و در بقیه سال به عنوان وسیله ی گشت زنی است .

2- گشتهای دریایی ( Cruise ) که امروزه رونق بیشتری دارد .

3- سفرهای کوتاه دریایی و یا خدمات گذرگاه آبی ( Ferry )

4- خدمات مسافربری راههای آبی داخلی .

* گشتهای هوایی دریایی : این گشتها یکی از تدابیر خلاقانه است که در زمینه حمل و نقل دریایی به کار گرقته شده . به این صورت است که مسافران برای استفاده از یک گشت دریایی قسمتی از سفر را با هواپیما طی میکنند . این پکیج سفر باعث شد که مسافران مدت طولانی را در دریا صرف نکنند .

وسایل حمل و نقل زمینی : راه آهن :

در بسیاری از کشورها این صنعت نتوانسته نیاز بازار انبوه خودش را به طور باید و شاید تامین کند . در نیمه ی اول قرن بیستم در بسیاری از کشورهای صنعتی امروز ، به خصوص در اروپا ، قطار بعنوان یک وسیله حمل و نقل مهم بوده اما با رشد استفاده از اتومبیلهای شخصی ، تقاضا برای استفاده از این وسیله کاهش پیدا کرده .

افزایش نرخ بلیط و پایین بودن سرعت این وسیله از جذابیت استفاده از آن کم کرده . اما در مسیرهای پر رفت و آمد ، هنوز قطار یک وسیله مورد تقاضا و مطلوب منظور میشود .

وسایل حمل و نقل زمینی : اتوبوس :

شرکتهای اتوبوسرانی خدمات متنوعی به صورت شهری و برون شهری و برون مرزی در اختیار مسافر قرار داده است . این خدمات شامل :

1- مسیرهای سریع السیر بین المللی و داخلی

2- اتوبوس های دربستی

3- اتوبوس های گردشگری

4- خدمات انتقال مسافر از فرودگاه به هتل و یا بالعکس ( ترانسفر فرودگاهی )

اتوبوسهای مسیرهای طولانی ، انتخابی ارزان قیمت در برابر قطار و هواپیما می باشد و به این علت تعداد بیشتری از گردشگران از بخشهای متفاوت بازار برای مسافرت ، اتوبوس را انتخاب می کنند . 

هزینه نسبتا پایین ، بهبود کیفیت راهها ، مدرن شدن اتوبوسها و جذابیتهای مسیر از عناصری هستند که تقاضا برای استفاده از اتوبوس در سفرهای طولانی و بین المللی را تقویت کرده است .

وسایل حمل و نقل زمینی : اتومبیلهای شخصی :

به طور مختصر :

* دلیل استفاده از اتومبیل شخصی به عنوان وسیله ی نقلیه :

1- میل به آزادی عمل

2- انعطاف پذیری بیشتر

...

اینهم نگاهی اجمالی به صنعت حمل و نقل در گردشگری./...

***********************************************************

منبع : شناخت صنعت گردشگری ؛ بهرام رنجبران و محمد زاهدی

/ 5 نظر / 163 بازدید
آمد

يه مثلي بين جهانگرد ها و توريست هاي لوكس هست كه ميگه خدمات خوب بدن پول خوب ميدم .در مورد پك هاي دريايي كه يكي از دوستان سفري دريايي داشته جالب مي گفت كه روزي كه رسيديم به بندري در كه مقصد بود ، به شوخي به كاپيتان كشتي كه براي بدرقه اومده بود مي گفتيم ميانبر زدي،قرار بود يكماه رو اب باشيم نه اينكه يه روز [نیشخند]

امیر الوانی

سپاس از مطالب عالی و عکس های زیباتون واقعا خسته نباشید. ______________________________ سایت جامع گردشگری استان اردبیل http:///www.ardabils.ir لطفا لینک کنید.

سامان

سلام دوست عزیز . ایشالله هر چی از خدا میخوای بهت بده . من سامان دانشجوی مدیریت جهانگردی دانشگاه علمی کاربردی هستم و کتاب شناخت صنعت گردشگری رو هم فردا صبح امتحان میان ترم داشتم ولی این سوال در مورد حمل و نقل تو ذهنم فرو نمیرفت که با خلاصه مختصر و مفید آن در وبلاگ شما آشنا شدم . زنده باشید فعلا [گل]

محمد زاهدی

از امانتداری شما متشکرم

دانشجوی مدیریت جهانگردی

سلام آقا این مطلبی که گذاشتین تکراریه هین سخن تازه بگو تا دو جهان تازه شود