سلام و درود ...

باز هم پوزش از دیرکرد دوباره .

با ادامه ی بحث در خدمتتون هستم ...

*************************************************************

توسعه ی حمل و نقل در بخش خصوصی و دولتی تاثیر عمده ای بر رشد این صنعت داشته است . فراهم بودن امکانات حمل و نقل مناسب ، مطمئن و راحت و سریع و ارزان از شروط توسعه گردشگری جمعی و گروهی است . چون گردشگران در تصمیمات خودشان دو عامل هزینه و زمان را مد نظر قرار می دهند و برای دسترسی به اهداف گردشگری ، انتخاب نوع سیستم حمل و نقل یا فراهم بودن یک سیستم مناسب بر این دو عامل تاثیر گذاشته . 

علت رونق سفرهای هوایی در 50 سال گذشته هم همین است چون استفاده از هواپیما از نظر زمان و همینطور هزینه مقرون بصرفه است .

اغلب سیستمهای حمل و نقل خیلی سرمایه بر هستند . در مورد خطوط راه آهن ، هزینه ی زیادی صرف ساخت و ساز و نگهداری مسیرها میشود . همچنین در صنعت هوایی ، تجهیز مجدد هواپیماها و استفاده از تکنولوژی های روز ، نیاز به سرمایه گذاری گسترده ای دارد . به خاطر همین اینگونه سرمایه گذاریها فقط از عهده ی سازمانهای بزرگ بر میآید و گاهی هم با حمایت سازمانهای مالی این امر امکانپذیر است .

وسایل حمل و نقل هوایی :

* نوآوریهای مدیران صنعت حمل و نقل هوایی : 

از نوآوریهای مدیران این صنعت ، ارائه ی نرخ خاص بلیط برای گردانندگان تورهای مسافرتی و روشهای قیمت گذاری متغیر از جمله : نرخ بلیط برای خرید رفت و برگشت از قبل ( APEX ) و همچنین نرخ خاص بلیط برای مسافران در لیست انتظار (Standby Fare ) ، اجاره دربست هواپیما ( Chartering ) که در این مورد هواپیما به طور کامل در طی فصل و یا زمانهایی از سال در اختیار گردانندگان تورها قرار میگیرد .

** عملیات مسافربری حمل و نقل هوایی را به 3 دسته طبقه بندی می کنند :

1- خدمات زمانبندی شده : برنامه پروازی اعلام شده از طرف شرکتها = ( Time Table )

2- خدمات غیر زمانبندی شده : مثل پروازهای چارتر

3- خدمات تاکسی هوایی ( Air Taxi )

وسایل حمل و نقل آبی :

اینگونه از وسایل حمل و نقل نقش عمده ای در صنعت گردشگری ایفا میکند . البته باید توجه کرد که تا قبل از گسترش حمل و نقل هوایی ، حمل و نقل آبی بیشترین نقش را در سفرهای طولانی به خصوص بین قاره ها داشته است .

در رابطه با خدمات حمل و نقل آبی یک طبقه بندی چهارگانه موجود است که شامل :

1- سفرهای اقیانوس پیما : خدمات مسافربری اقیانوس پیما که مسافر را از یک کشور به کشور دیگر جابجا می کند در 50 سال گذشته کاهش شدیدی  داشته و در حال حاضر به صورت محدود و فصلی انجام میشود . امروزه تعداد بسیار معدودی از شرکتهای بزرگ در این صنعت اقدام به حمل مسافر برای مسیرهای طولانی می کنند . مثل کشتی کویین الیزابت ( Queen Elizabeth ) که در اقیانوس اطلس شمالی مورد استفاده قرار میگیرد . این کشتی معمولا در فصل تابستان سرویسهای مسافربری خودش را انجام میدهد و در بقیه سال به عنوان وسیله ی گشت زنی است .

2- گشتهای دریایی ( Cruise ) که امروزه رونق بیشتری دارد .

3- سفرهای کوتاه دریایی و یا خدمات گذرگاه آبی ( Ferry )

4- خدمات مسافربری راههای آبی داخلی .

* گشتهای هوایی دریایی : این گشتها یکی از تدابیر خلاقانه است که در زمینه حمل و نقل دریایی به کار گرقته شده . به این صورت است که مسافران برای استفاده از یک گشت دریایی قسمتی از سفر را با هواپیما طی میکنند . این پکیج سفر باعث شد که مسافران مدت طولانی را در دریا صرف نکنند .

وسایل حمل و نقل زمینی : راه آهن :

در بسیاری از کشورها این صنعت نتوانسته نیاز بازار انبوه خودش را به طور باید و شاید تامین کند . در نیمه ی اول قرن بیستم در بسیاری از کشورهای صنعتی امروز ، به خصوص در اروپا ، قطار بعنوان یک وسیله حمل و نقل مهم بوده اما با رشد استفاده از اتومبیلهای شخصی ، تقاضا برای استفاده از این وسیله کاهش پیدا کرده .

افزایش نرخ بلیط و پایین بودن سرعت این وسیله از جذابیت استفاده از آن کم کرده . اما در مسیرهای پر رفت و آمد ، هنوز قطار یک وسیله مورد تقاضا و مطلوب منظور میشود .

وسایل حمل و نقل زمینی : اتوبوس :

شرکتهای اتوبوسرانی خدمات متنوعی به صورت شهری و برون شهری و برون مرزی در اختیار مسافر قرار داده است . این خدمات شامل :

1- مسیرهای سریع السیر بین المللی و داخلی

2- اتوبوس های دربستی

3- اتوبوس های گردشگری

4- خدمات انتقال مسافر از فرودگاه به هتل و یا بالعکس ( ترانسفر فرودگاهی )

اتوبوسهای مسیرهای طولانی ، انتخابی ارزان قیمت در برابر قطار و هواپیما می باشد و به این علت تعداد بیشتری از گردشگران از بخشهای متفاوت بازار برای مسافرت ، اتوبوس را انتخاب می کنند . 

هزینه نسبتا پایین ، بهبود کیفیت راهها ، مدرن شدن اتوبوسها و جذابیتهای مسیر از عناصری هستند که تقاضا برای استفاده از اتوبوس در سفرهای طولانی و بین المللی را تقویت کرده است .

وسایل حمل و نقل زمینی : اتومبیلهای شخصی :

به طور مختصر :

* دلیل استفاده از اتومبیل شخصی به عنوان وسیله ی نقلیه :

1- میل به آزادی عمل

2- انعطاف پذیری بیشتر

...

اینهم نگاهی اجمالی به صنعت حمل و نقل در گردشگری./...

***********************************************************

منبع : شناخت صنعت گردشگری ؛ بهرام رنجبران و محمد زاهدی